Kurucu: Cardano (ADA) Ağı Akıllı Sözleşme Tanımına Uygun Değil!

  • September 19, 2021


Cardano (ADA) 13 Eylül 00:15’te yaptığı Alonzo güncellemesiyle yeni bir evreye geçmişti. Akıllı sözleşmelere uyumlu hale gelen ağ herkesin algıladığı gibi bir fonksiyonellik kazanmamış olabilir. Hoskinson yakın zamanda yaptığı açıklamada Cardano (ADA) ağında geliştirilen uygulamaların alışılagelmiş “akıllı sözleşme” yapısından uzak olduğunu söyledi.

Akıllı Sözleşme Yerine Programlanabilir Doğrulayıcılar

Hoskinson Cardano ağı için “Programlanabilir Doğrulayıcılar” ismini öneriyor. Bu gündem IOG geliştiricisi Matthias Benkort tarafından atılan bir Tweet ile başlamıştı. Benkort, mevcut akıllı sözleşme platformlarından farklı şekilde çalışan Cardano ağının herkes tarafından algılandığı biçimde “akıllı sözleşmelere” uygun olmadığını açıkladı.

Eşzamanlılık sorunları, EUTXO ve Haskell programlama dilinin geliştiriciler için uygunluğu gibi çok fazla sorun gündeme geldi. Cardano (ADA) ağı için yeni gündem “akıllı sözleşmeler” kavramı oldu. Yapılan açıklamalara bakılırsa Ethereum veya diğer akıllı sözleşme ağlarındaki popüler projeler Cardano ağına taşınamayacak.

Eşzamanlılık sorunu için yardımcı çözümler kullanması gereken Cardano geliştiricileri, Haskell programlama dilini basitleştirmek için de birtakım alternatif yollar arıyor. Anlaşılan o ki Cardano (ADA) ağı onunla çalışmak isteyen projeleri yormaya devam edecek. Peki bu durum onun büyümesini olumsuz yönde etkileyebilir mi? Elbette etkileyebilir, ancak Hoskinson bu konun sosyal medyada abartıldığı kadar ciddi bir eksiklik olduğunu düşünmüyor.

Hoskinson Sorun Görmüyor

Ethereum veya Solana için böyle bir durum söz konusu değil bu ağlarda kolayca akıllı sözleşme çalıştırabiliyorsunuz. Ancak Cardano (ADA) ağına geldiğimizde konu değişiyor. Cardano’da akıllı sözleşmeler, zincir içi doğrulayıcıların ve onları yönlendiren zincir dışı kodun kombinasyonunu ifade eder.

Programlanabilir doğrulayıcılar” Cardano ağının akıllı sözleşme mantığını oluşturuyor. Bunun ne gibi sorunlar doğuracağını zamanla göreceğiz ancak daha şimdiden bu konu insanların aklını bulandırmaya başladı. Eğer eşzamanlılık ve Haskell sorunlarına bir de bu konu eklenirse Cardano (ADA) ağını pek iyi günler beklemiyor olabilir.

Akıllı sözleşmeler konusunda lider iki ağ bulunuyor. Elbette bunlar Ethereum ve Solona, çok sayıda proje bu ağlarda faaliyetini sürdürüyor. Cardano (ADA) ise DeFi’nin gücünü kullanamadı ve büyük ölçüde geç kaldı. Ancak Hoskinson bu geç kalmayı ciddi bir problem olarak görmüyor ve zamanla pazarda ciddi bir pay almayı umuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.