Cardano čeká zatím největší hardfork Vasil, co můžeme očekávat?

  • April 16, 2022


Cardano podstoupí nový hard fork, jak prozradil jeho zakladatel Charles Hoskinson. Nový fork bude mít název Vasilov a bude mnohem větší než předchozí forky. Jméno Vasil bylo vybráno na počest Vasila Dabova, Hoskinsonova přítele a bývalého velvyslance Cardana. Dabov zemřel v prosinci 2021.

Hoskinson uvedl, že hard fork proběhne v červnu, ale neupřesnil datum. Uvedl také, že aktualizace přinese „masivní zlepšení výkonu pro Cardano“.

Příprava na Consenus 2022

Na začátku videa Hoskinson zmínil, že se připravuje na nadcházející Consensus 2022, který se bude konat v Texasu od 9. do 12. června. Konferenci považuje za příležitost otevřít Cardanu další dveře.

„Budeme tam a budeme se snažit, aby přišlo hodně lidí, zastavili a popovídali si. Na Consensu budeme také hostit událost specifickou pro Cardano.“

Je tedy pravděpodobné, že aktualizace bude vydána někdy před touto událostí.

Jaké změny může hard fork Vasil přinést?

Jak vysvětlil Hoskinson, Vasil zavede do Cardana několik vylepšení škálování. V tomto smyslu mezi novinky patří mimo jiné „pipelining, nové Plutus CIP a disková úložiště. Novinky mají za cíl učinit Cardano bezpečnějším a připraveným zlepšit podporu pro další aplikace, jak vysvětluje zakladatel.

„V kombinaci s úpravami parametrů tyto funkce zlepší propustnost Cardano a optimalizují systém tak, aby vyhovoval rostoucímu zástupu aplikací decentralizovaného financování (DeFi), smart kontraktů a DEX.“

Kromě těchto změn tým Cardano pracuje na tom, aby svým uživatelům přinesl nové produkty a funkce, jako je obchod DApp, nová odlehčená peněženka a mosty, které vám umožní přesunout aktiva z hlavního řetězce do vedlejších řetězců.

Tyto sidechainy umožní vytvoření DEX, kde uživatelé budou moci vyměnit své ADA za BTC a naopak. Burzy budou fungovat prostřednictvím tzv. “neúplatných” smart kontraktů, čímž se zabrání možnosti podvodu. Jinými slovy, Cardano hodlá být bezpečnější a zabezpečenější proti selhání, zejména útokům hackerů.

agresivní rozvrhy

Jedny z nejčastějších stížností uživatelů jsou na zpoždění aktualizací Cardano. V tomto směru síť chvíli zaostávala, a proto ztratila půdu pod nohama ve srovnání se svými konkurenty. Hoskinson ale také hovořil o plánu aktualizací Cardana.

Podle něj má tým stovky inženýrů pracujících na „šíleně agresivních“ plánech. Kromě toho se zakladatel Cardano vyjádřil ke zmíněným kritikám.

„Pokud posloucháte kryptoměnová média a kritiky, zdá se, že věří, že Cardano skoro neexistuje. Všechno je to jen dobře zpracovaný trik a nic nebylo vytvořeno a dokončeno. Mýlí se.“

Pro ilustraci svého názoru Hoskinson poznamenal, že tým vývojářů z Cardana se sejde v Barceloně 17. a 18. května. Na programu schůzky je diskuse o smart kontraktech a upřesnění procesu akreditace různých peněženek ve Vasilu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.